اخبار

اولین تماس تلفنی 50 سال پیش درچنین روزی

123

تحسین کردن فناوری‌های جدید سرگرم‌کننده است، اما هر چند وقت یک‌بار، خوب است که یک قدم به عقب برداریم و از نقاط عطفی که تاکنون به دست آورده‌ایم قدردانی کنیم.

50 سال از اولین تماس تلفن همراه بی سیم می گذرد. بیایید داستان پشت آن را به خاطر بیاوریم، ببینیم صنعت تا کجا پیش رفته است و از حدس و گمان های مخترع در مورد آینده فناوری تلفن همراه درس بگیریم.
اولین تماس تلفن همراه بی سیم در جهان
این را تصور کنید: 3 آوریل 1973 است، و شما مهندس موتورولا مارتین کوپر هستید که در خیابان های مرکز شهر منهتن قدم می زنید و می خواهید اولین تماس تلفن همراه جهان را انجام دهید و عصر شبکه های بی سیم را پیشگام کنید.
دستگاهی که این امکان را فراهم کرد نمونه اولیه چیزی بود که بعدها به DynaTAC 8000X، اولین تلفن همراه بی‌سیم جهان تبدیل شد . قبل از آن، مردم از “تلفن های ماشینی” سیمی استفاده می کردند که در سال 1946 معرفی شدند که به قول کوپر، شما را در ماشین خود “به دام انداخته بودند”.

کافی است بگوییم، DynaTAC یک شگفتی مهندسی واقعی بود و قیمت آن نیز مشابه بود. در 6 مارس 1983، این تلفن به صورت تجاری در ایالات متحده در شبکه 1G با قیمت 3995 دلار (حدود 12000 دلار در سال 2023) در دسترس قرار گرفت

کافی است بگوییم، DynaTAC یک شگفتی مهندسی واقعی بود و قیمت آن نیز مشابه بود. در 6 مارس 1983، این تلفن به صورت تجاری در ایالات متحده در شبکه 1G با قیمت 3995 دلار (حدود 12000 دلار در سال 2023) در دسترس قرار گرفت و تنها 30 دقیقه زمان مکالمه را برای 10 ساعت شارژ ارائه می کرد.

2G برای اولین بار تقریباً یک دهه بعد در سال 1991 عرضه شد. اندکی پس از آن، در سال 1995، شاهد معرفی VoIP ( پروتکل صدا از طریق اینترنت ) بودیم که به مردم کمک کرد تا در هزینه‌های تماس‌های بین‌المللی و بین‌المللی با اجازه دادن به تماس از طریق اینترنت به جای استفاده از اینترنت، صرفه‌جویی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *